Architekci z Poznania zakończyli zmiany w projekcie nowego bloku operacyjnego białogardzkiego szpitala. Lada dzień ekipy Instalbudu przystąpią do realizacji inwestycji, a tymczasem dobiegają końca prace przy ociepleniu i wykończeniu elewacji łącznika, w którym ulokowane będzie już wkrótce „serce” lecznicy.

Przedsiębiorstwo Instalacyjno-Budowlane Instalbud z Białogardu pod koniec ubiegłego roku zabezpieczyło pomieszczenia przyszłego bloku operacyjnego – wstawiło okna i ukończyło pokrycie dachowe, zamykając tak zwany stan surowy. Na początku kwietnia ekipy budowlane powróciły na teren obiektu i kontynuują prace zewnętrzne przy elewacji i ociepleniu – plan jest taki, aby zakończyć je na początku maja i zapewne tak się stanie, bo postępy idą szybko i sprawnie. W tym czasie poznańska pracownia architektoniczna Tomasza Drożdżyńskiego projektanta bloku, opracowała zmiany w projekcie, które umożliwiły spełnienie nowych wymogów  dla tego typu obiektów.

Jacek Nowakowski, prokurent Centrum Dializa sp. z o.o., jako inwestor zaakceptował nowe rozwiązania. - Możemy ruszać lada dzień z pracami wewnątrz budynku – mówi Jacek Nowakowski. – Na razie wszystko idzie zgodnie z harmonogramem, mimo wysokich wymagań stawianych szpitalom powiatowym po wprowadzeniu nowych zasad funkcjonowania tego typu placówek. Nie zwlekamy z inwestycją, bo wiemy, jak bardzo jest ważna zarówno dla pacjentów, pracowników oraz dla nas jako zarządcy placówki.

Szpital w Białogardzie obecnie funkcjonuje w dwóch odległych od siebie budynkach – powoduje to niepotrzebne koszty, a także wiele innych niedogodności >organizacyjnych. Spółka Centrum Dializa rok temu przejęła szpital, któremu groziła upadłość i likwidacja. Obecnie  w ramach 30-letniej umowy dzierżawy spółka kończy  inwestycję – budowę nowoczesnego bloku operacyjnego. Przypomnijmy, że pierwotnie  na nowy blok miało być przeznaczone 30 milionów, ale w 2011 roku wojewoda zachodniopomorski nie zatwierdził ministerialnej dotacji w tej wysokości. Powiat z własnych środków rozpoczął budowę bloku operacyjnego przy ul. Chopina wraz z łącznikiem pomiędzy  budynkami szpitala. To właśnie w tej lokalizacji powstają obecnie sale operacyjne.